O cyberzagrożeniach z dziećmi i młodzieżą- spotkania opatowskich dzielnicowych
We wtorek dzielnicowi z opatowskiej komendy spotkali się z dziećmi ze szkoły Podstawowej w Ujeździe oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie. Mundurowi poruszyli tematy związane z aspektami bezpieczeństwa wśród najmłodszych. Nastolatkowie poznali jakie zagrożenia mogą ich spotkać oraz jak postępować w przypadku zetknięcia z przemocą w wirtualnym świecie a także o ich konsekwencjach karnych.
We wtorek, 25 marca policjanci z Rewiru Dzielnicowych opatowskiej komendy zawitali z wizytą do Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie. W ramach współpracy z sandomierskim Hufcem Pracy wspólnie przeprowadzili spotkanie dotyczące zjawiska cyberprzemocy oraz sposobów przeciwdziałania takim zachowaniom. Spotkanie to miało na celu uświadomienie młodzieży szkolnej zagrożeń płynących z użytkowania Internetu i telefonii komórkowej, a jednocześnie uczenie zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z tych technologii. Nastolatkowie zostali zapoznani z formami cyberprzemocy, a także procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem. Powyższy temat został poruszony również przez dzielnicowego gminy Iwaniska, który spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Ujeździe. Mundurowi poruszyli także zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich. Niezwykle ważne jest to aby młodzi ludzie mieli świadomość konsekwencji swoich czynów. Policjanci wskazali na konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania w sieci: udostępniania swoich danych, filmów czy zdjęć, odczytywania podejrzanych wiadomości, otwierania niewiadomego pochodzenia linków, czy stosowania agresji wobec innych,
w tym o mowie nienawiści, obrażaniu, ośmieszaniu czy poniżaniu innych w sieci czyli tzw. hejcie. Na zakończenie Policjanci apelowali do młodzieży o zachowanie szczególnej czujności oraz ostrożności, ponieważ jako użytkownicy Internetu jesteśmy narażeni na tego typu oszustwa każdego dnia. Dzięki spotkaniom uczniowie zdali sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Bowiem konsekwencje działań w sieci mogą okazać się naprawdę poważne zarówno dla ofiary jak i sprawcy cyberprzemocy.
Opr. MŻ
Źródło: KPP w Opatowie