Aktualności

Znajomy na komunikatorze prosi Cię o pożyczkę? Dobrze się zastanów- to może być oszustwo.

Opatowscy policjanci po raz kolejny apelują– zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, czy za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Przestępcy, próbując wyłudzić od nas pieniądze, wymyślają różne historie o chwilowym braku środków finansowych, które rzekomo oddadzą w najbliższym czasie. Bądźmy ostrożni - byśmy nie stali się ich ofiarą!

Po przejęciu konta w mediach społecznościowych przestępcy wysyłają do znajomych prośbę o szybką pożyczkę, powody są bardzo różne: „zabrakło mi pieniędzy na koncie”, „muszę coś kupić”, czy „stoję przy kasie i muszę natychmiast zapłacić”. I co najgorsze- w żaden sposób nie weryfikujemy tych wiadomości. Nie podejrzewamy, że to może być oszustwo, bo przecież napisał do nas „znajomy”. A to duży błąd. Przekazujemy kody BLIK, czasami nawet kilkukrotnie, nie dzwoniąc i nie potwierdzając tej prośby. Z konta znika kilkaset złotych. Zazwyczaj dopiero po fakcie orientujemy się, że doszło do oszustwa. Tym o to sposobem ofiarami oszustów padło dwóch znajomych jednego z mieszkańców gminy Tarłów. W dniu wczorajszym 27-latek zgłosił się do miejscowego Komisariatu Policji informując, iż jego konto na popularnym portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów, którzy w jego imieniu porozsyłali do znajomych wiadomość z prośba o przelanie pieniędzy za pomocą BLIKA. Pech chciał, iż dwoje znajomych 27-latka wzięło do serca jego prośbę i bez wahania wygenerowali kody BLIK na łączną kwotę 1300 zł. Po czasie zorientowali się, że padli ofiarą oszustów.  Było już za późno, bo pieniądze zostały wypłacone z bankomatu w Bydgoszczy. Ponadto dyżurny opatowskiej jednostki odnotował w dniu wczorajszym jeszcze jedno zdarzenie oszustwa na BLIK. W tym przypadku poza przejęciem konta na portalu społecznościowym 27-letniego mieszkańca gminy Baćkowice obyło się bez strat finansowych.

Pamiętajmy- transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego:

  • Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania;
  • Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie;
  • Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

 

Opr. MŻ

Źródło: KPP w Opatowie

Powrót na górę strony