Bezpieczni w sieci - profilaktyczne spotkania z dzielnicowym
Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą hejtu. Szczególnie ważne jest, aby pomagać tym, którzy jeszcze nie potrafią się bronić – dzieciom i młodzieży. Z tego też względu dzielnicowy gminy Iwaniska w miniony piątek przeprowadził prelekcję wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Mydłowie. Funkcjonariusz omówił zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, hejtu w Internecie, przemocy rówieśniczej oraz zwrócił uwagę na negatywne skutki uzależnień od napoi energetycznych i innych używek aby uczniowie mieli jak najpełniejszą wiedzę na temat odpowiedzialności karnej za popełnione czyny w życiu realnym oraz wirtualnym. Zwłaszcza w świecie Internetu nieumiejętnie korzystanie i brak wiedzy mogą okazać się bolesne w skutkach.
W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się zjawisku hejtu, który stanowi ogromny problem w przestrzeni publicznej, a w wielu konkretnych sytuacjach prowadzi do ludzkich tragedii. Świat obraźliwych, szydzących komentarzy dotyka nie tylko osoby dorosłe, narażeni są na nie coraz częściej młodzi ludzie. Dlatego podejmowanie w tym obszarze wszelkich działań profilaktycznych jest niezwykle ważne. Z tego też względu w miniony piątek st. sierż. Tomasz Nowicki spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Mydłowie. Spotkanie z dziećmi i młodzieżą miało na celu przede wszystkim zachęcenie do wzajemnego szacunku, tolerancji, jak również bezinteresownego niesienia pomocy innym. Podczas spotkania dzielnicowy zwrócił uwagę na bezpieczne korzystanie z Internetu. Wspomniał, że w dzisiejszych czasach młodzież ma niezwykle łatwy dostęp do sieci społecznościowych, a tam możliwości wyśmiewania, hejtowania, czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów, które niestety, często stają się narzędziem prześladowania. Co więcej, w większości przypadków młodzi ludzie nie są świadomi, że treści umieszczane w Internecie nigdy nie znikają, co może mieć długofalowe i negatywne skutki. Funkcjonariusz zwrócił także uwagę na skutki uzależnień od „energetyków” oraz innych środków niedozwolonych dla młodych ludzi. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali oraz aktywnie uczestniczyli w prelekcji.
Pamiętajmy, że konsekwencje działań zarówno „w sieci”, jak i w realnym świecie mogą okazać się naprawdę poważne, zarówno dla ofiary, jak również dla nieletniego sprawcy.
Pamiętajmy jednocześnie, że za wychowywanie dzieci odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice i opiekunowie. Jak najwięcej rozmów z dzieckiem, interesowanie się co robi w czasie wolnym i jakie ma problemy, może zapobiec różnym nieprzyjemnym sytuacjom, które mogą mieć finał w sądzie.
Źródło: KPP Opatów