Moje pierwsze „prawo jazdy”- egzamin na kartę rowerową
Policjanci z Komedy Powiatowej Policji w Opatowie w trakcie mijającego tygodnia spotkali się z uczniami szkół podstawowych na terenie powiatu by przeprowadzić egzamin na kartę rowerową. Młodzi rowerzyści musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnościami bezpiecznej jazdy na rowerze.
W minionym tygodniu, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ruchu drogowego wspólnie z dzielnicowymi opatowskiej jednostki przeprowadzili wśród uczniów szkół podstawowych na terenie powiatu egzamin na kartę rowerową. Uczniowie zdawali swój pierwszy egzamin, by stać się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas egzaminu, uczniowie musieli najpierw zmierzyć się z egzamin teoretyczny – test wiedzy, a następnie praktycznym, który odbył się na torze przeszkód.
Zanim jednak przystąpiono do pokonywania toru przeszkód, mundurowi przeprowadzili krótką pogadankę dotyczącą bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Uświadomili również przyszłych, samodzielnych rowerzystów, iż łamanie zasad i przepisów ruchu drogowego może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ponadto policjanci apelowali o korzystanie podczas jazdy z kasków, które w wielu niebezpiecznych sytuacjach mogą uratować życie. Uczniowie zmierzyli się ze specjalnie przygotowanym torem m. in. pokonywali slalom, ósemkę oraz przenosili przedmiot, co pozwoliło na sprawdzenie koordynacji ruchowej oraz umiejętności sygnalizowania ręką skrętu. Wszyscy egzaminowani, którzy zmagali się z przeszkodami, zdali egzamin praktyczny i w niedługiej przyszłości otrzymają swoje pierwsze „prawo jazdy”, uprawniające ich do samodzielnej jazdy po drogach publicznych.
Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uprawnionym do wydania karty rowerowej jest dyrektor szkoły.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy uzyskania pierwszych uprawnień oraz życzymy satysfakcji z wycieczek rowerowych oraz zawsze bezpiecznego dotarcia do celu.
Opr. MŻ
Źródło: KPP w Opatowie