Tymczasowy areszt dla sprawcy przemocy domowej
Na miesiąc do aresztu trafił 53-letni mieszkaniec powiatu opatowskiego w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej. Mężczyzna zatrzymany został we wtorek po tym jak do dzielnicowego zadzwonił członek rodziny z informacją, że właśnie w domu trwa awantura. Za przestępstwo znęcania się nad rodziną grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Wszystko zaczęło się od telefonu do dzielnicowego, do którego we wtorkowe przedpołudnie zadzwonił członek rodziny i poinformował, że 53-latek się awanturuje. Patrol dzielnicowych niezwłocznie udał się pod wskazany adres. Policjanci na miejscu ustalili, że mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec wspólnie zamieszkującej osoby. Groził również najbliższym pozbawieniem życia. Mężczyzna został zatrzymany a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Prokurator Rejonowy w Opatowie zastosował wobec zatrzymanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym co w praktyce oznacza, że nie mógł już wrócić do dotychczasowego miejsca zamieszkania. Po przeprowadzonych czynnościach został zwolniony. Niestety mężczyzna nie zastosował się do prokuratorskiej decyzji i wrócił do domu, gdzie ponownie wszczął awanturę oraz dokonał uszkodzenia mienia. Wobec zaistniałej sytuacji ponownie został zatrzymany. W piątek Prokurator Rejonowy w Opatowie wystąpił do miejscowego Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania 53 -latka. Sąd przychylił się do złożonego wniosku. Domowy agresor trafił do celi. Za przestępstwo znęcania się nad rodziną grozi mu teraz kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Doświadczasz przemocy w rodzinie? Pamiętaj, że jesteś autonomiczną jednostką, której prawo do godności gwarantuje Konstytucja. Godność jest niezbywalna i nienaruszalna a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Nie bój się prosić o pomoc.
Z jakimi formami przemocy możesz się spotkać?
- przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
- przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
- przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
- przemoc ekonomiczna – jeśli ktoś kontroluje twoje wydatki, rozlicza z każdych zakupów, udziela ci pieniędzy, nawet tych, które zarabiasz samodzielnie, pozbawia cię pieniędzy,
- inne zachowania – na przykład, jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, nie wiesz co zrobić, wahasz się, to w takiej możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.
Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.
Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – dzwoń pod numer 112.
Opr. KCW
Źródło: KPP Opatów